Nowoczesne domy drewniane mogą wydawać się zbitką słowną, która się wyklucza. Nic bardziej mylnego. Nowoczesność i drewno, to dzisiaj synonimy pod warunkiem, że korzystamy z najnowszych zdobyczy technologii. Przykładem mogą być płyty CLT, produkowane najczęściej ze świerku lub modrzewia. Są krzyżowo klejone, prefabrykaty zawsze składają się nieparzystej liczby drewnianych warstw. Jeżeli tego jeszcze nam mało, to spójrzmy na budowle, które powstały w oparciu o ten patent. Wystarczy wziąć pod uwagę wiedeński wieżowiec HoHo, żeby się przekonać, co mamy na myśli, kiedy mówimy o nowoczesności i drewnie. Nie są to więc dwa pojęcia, które się wykluczają, bo współcześnie są one sobie bliskie i udowadniają, że troska o naturalne środowisko nie jest li tylko przypadkowym sloganem.
Nowoczesne domy drewniane – wygoda i ekologia
Bo nowoczesne domy drewniane to z jednej strony wygoda mieszkania. Z drugiej – ekologiczny gest, którego w żaden sposób nie da się zlekceważyć. Z trzeciej strony – energooszczędność, odpowiedni klimat mieszkania, mniej emisji CO2 do atmosfery. Ale może przede wszystkim domy drewniane są odpowiedzią na wyzwania współczesności. A polegają one obecnie na zrównoważonym rozwoju. I nie jest to czcze gadanie, ponieważ tego rodzaju zapisy, wprowadzają do swoich ustaw wszystkie państwa Europy Zachodniej i nie tylko. Owszem, możemy z różnych stron usłyszeć, że jako ludzkość stoimy przed być może najważniejszymi decyzjami w ostatnich stuleciach. Od tego, w jakim kierunku się odwrócimy, zależeć będzie przyszłość następnych pokoleń. To prawda – odpowiedzią jest czynnik ograniczający nieco dotychczasowe trendy. Niemniej w przypadku budownictwa nie ma to nic wspólnego z brakiem wygody lub komfortu.
Nowoczesne domy drewniane – wysokie standardy
Wszystko jest tak pomyślane, by nowoczesne domy drewniane łączyły potrzeby człowieka z prawem do własnego domu z ochroną środowiska naturalnego. Wystarczy przyjrzeć się poszczególnym technologiom, np. prefabrykowanym płytom CLT. Szybko się przekonamy, że nadrzędnym celem tej konkretnej technologii jest trzymanie wysokich standardów mieszkaniowych i ekologicznych. Prawdę mówiąc – trudno o lepszy przykład. Po pierwsze mamy tutaj materiał odnawialny z ujemną emisją dwutlenku węgla. Po drugie – w porównaniu do tradycyjnych modeli – budowa domu drewnianego jest również w tym zakresie nastawiona proekologicznie. Po trzecie – chociaż będą o tym myśleć następne pokolenia – jeżeli ktoś kiedyś zdecyduje się na rozbiórkę, nie będzie problemu z materiałem. Każdy jego element jest w sposób naturalny przyjazny środowisku.